Prostor pro další vzdělávání, soutěže, nebo cestování v EU je široký. Inspirujte se nejznámějšími nabídkami určenými pro střední školy a jejich studenty. Neváhejte kontaktovat Evropský parlament, nebo Komisi s žádostí o aktuální informace.
Užitečné zdroje informací o EU
Základní historický přehled o EU
Euroskop - vládní informace o EU
Český portál, který je součástí oficiální komunikační strategie ČR. Je spravován odborem komunikace o evropských záležitostech (OEZ) Úřadu vlády České republiky a je součástí Sekce pro evropské záležitosti.
Zpravodajství Euractiv
EURACTIV je nezávislá celoevropská mediální síť založená v roce 1999. Má několik poboček/mutací, rovněž českou mutaci. Na portálu lze odebírat různé newslettery.
Portál Politico
Každý den aktualizovaný portál o dění v EU a souvisejícím prostředí, čtivé a vysoce kompetentní informace v angličtině.
EUobserver
EUobserver jsou neziskové noviny založené v Bruselu v roce 2000. Nabízí novinky o EU v angličtině.
Stránky EP
Portál Evropského parlamentu, obsahuje také českou mutaci.
Stránky EK
Oficiální portál Evropské komise, k dispozici je také česká jazyková mutace.
Stránky Rady EU
Oficiální portál Rady EU. Také on je přístupný v českém jazyce.
Stránky Evropské rady
Oficiální portál vrcholné Rady - summitu - Evropské rady. Řada informací je přístupná také v českém jazyce.
Vzdělávání a mobility v EU
Eurodesk - evropská informační síť
Jedná se o agenturu, která působí ve 36 zemích a umožňuje mladým lidem a pracovníkům s mládeží snadný a rychlý přístup k informacím o mobilitách a vzdělávacích programech.
Evropský portál pro mládež
Nabízí mladým lidem informace o příležitostech v Evropě i mimo ni. Práce, vzdělávání a dobrovolnická činnost.
Dům zahraniční spolupráce
Příspěvková organizace MŠMT a české národní agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Jejím cílem je usnadňovat mezinárodní spolupráci ve vzdělávání a podporovat zapojení co nejširšího spektra jednotlivců i institucí do mezinárodních aktivit.
Soutěže a iniciativy
DiscoverEU
Jde o iniciativu EU, která nabízí mladým Evropanům možnost cestovat po Evropě vlakem. Projekt financovaný EP se zaměřuje na podporu 18letých, aby se stali nezávislejšími, rozvíjeli měkké dovednosti a přijali evropské hodnoty.
EYE – European Youth Event
EYE sdružuje online tisíce mladých lidí z celé EU a světa, aby sdíleli a utvářeli své představy o budoucnosti Evropy. Je to příležitost pro lidi ve věku 16 až 30 let komunikovat, vzájemně se inspirovat a vyměňovat si názory s odborníky, aktivisty, influencery a osobami s rozhodovací pravomocí.
EYP Czech Republic
Evropský parlament mládeže v ČR je studentská vzdělávací organizace, jedna ze 40 sesterských organizací spadajících pod celoevropský projekt EYP. Pro střední školy je určena Prezentace Evropského parlamentu mládeže (EPM), Den Evropského parlamentu mládeže a Regionální výběrová konference EPM.
Juvenes Translatores
Soutěž pro středoškolské překladatelské talenty. Soutěž propaguje výuku cizích jazyků a povolání překladatele.
Cena Karla Velikého pro mladé Evropany
Do soutěže se mohou přihlásit lidé ve věku od 16 do 30 let, kteří pracují na projektu s evropským rozměrem, který musí podporovat porozumění, společnou myšlenku evropské identity a integrace, být vzorem pro mladé lidi a nabízet praktické příklady soužití Evropanů.
Rozhoduj o Evropě
Soutěž umožňující simulaci diplomatického zastoupení na půdě Rady EU nebo přímo v Evropském parlamentu. Soutěží se v rámci krajů.
Vyslanci Evropského parlamentu
Program „Školy – vyslanci Evropského parlamentu“ nabízí studentům příležitost dozvědět se o úloze EP a pochopit, jaká práva jim plynou z občanství EU. Školy účastníků jsou zapojeny do sítě.
EuropaSecura
Studenti sestavují týmy a zapojují se do unikátní soutěže s testem znalostí. Setkávají se s experty na bezpečnost, účastní se týdenního workshopu s Armádou ČR a diskutují s odborníky na mezinárodní politiku.
EU4U
Soutěž o tvorbu videa nebo grafiky k propagaci projektů financovaných z fondů EU. Zapojují se osoby, nebo týmy ze střední školy. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a skládá se ze dvou kategorií: natoč video a vytvoř plakát.
Euroscola
Program EP, který každý rok umožňuje mladým Evropanům ze všech členských zemí, aby se seznámili s činností a úlohou parlamentu, a to přímo v místě jednání, tedy v jednacím sále ve francouzském Štrasburku.
Evropský parlament Mladých diplomatů
Studenti se po dobu konání pětidenního projektu vžijí do rolí europoslankyň a europoslanců a budou jednat o tématech stanovených Evropskou radou Mladých diplomatů a dále zpracovaných Evropskou komisí Mladých diplomatů.