O projektu

Záměrem tříletého (2020–2023) projektu „Průvodce aktuálním dění v EU pro střední školy/TL03000034“ je zlepšit informovanost žáků středních škol o současném dění v EU a jejím fungování. Jedná se o multidisciplinární projekt kombinující nejnovější poznatky z oblasti evropských studií, pedagogiky a didaktiky občanské výchovy a základů společenských věd. Cílem je na základě kritického zhodnocení výuky a potřeb cílové skupiny navrhnout optimální didaktická řešení v podobě konkrétních učebních postupů a pomůcek pro výuku.

Hlavní řešitel

doc. Vratislav Havlík, Ph.D.

Hlavní řešitel projektu

602 00 Brno

Na programu Evropská studia na FSS MU se zabývá dopady EU na politické systémy členských států, stejně jako vlivem evropské politiky na města a regiony. Je autorem řady publikací v zahraničních a domácích časopisech. Pedagogicky se kromě evropeizace zaměřuje také na dějiny evropské integrace a současnou středoevropskou politiku.

Řešitelský tým

Mgr. Petra Kuchyňková, Ph.D.

602 00 Brno

Na programu Evropská studia na FSS MU se zabývá především společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, Evropskou politikou sousedství, programem Východní partnerství, vztahy EU-Rusko a společnou zemědělskou politikou EU.

V rámci projektu se podílí především na sběru dat (rozhovory a focus groups), tvorbě pracovních listů a videí.

Mgr. Slavomír Lesňák, PhD.

Pedagogická fakulta
Poříčí 538/31
603 00 Brno

Odborně se zabývá hlavně environmentální etikou a didaktickou transformací témat občanské výchovy. Je (spolu)editorem několika konferenčních sborníků, autorem pracovních sešitů etické výchovy a občanské výchovy, autorem článků a publikace Rozvíjení personální, sociální a občanské kompetence učitelů, studentů a žáků (2020). Je iniciátorem a podporovatelem neoficiálních společenských akcí studentů a učitelů Katedry občanské výchovy. Na projektu se specializuje na tvorbu metodických listů pro učitele.

doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.

602 00 Brno

Na programu Evropská studia na FSS MU se specializuje na politický vývoj EU a na její institucionální otázky. Je autorka řady publikací a zkušená vysokoškolská pedagožka. V projektu působí jako autorka výkladu konkrétních témat a supervizorka odborného obsahu.

PhDr. Mgr. Radim Štěrba, Ph.D., DiS.

Pedagogická fakulta
Poříčí 538/31
603 00 Brno

Absolvent oboru učitelství občanské výchovy a dějepisu, základy společenských věd pro SŠ na PdF MU a Ph.D. studia v oboru pedagogika na PedF UK Praha. Člen oborové skupiny NÚV Praha pro revizi RVP – společenskovědní vzdělávání. Specializuje se na oborovou didaktiku, pojetí občanské výchovy v kurikulu. Je autorem odborných článků o tematice kurikula a občanského vzdělávání, spoluautorem učebnic občanské výchovy a řady metodických materiálů.

Bc. Lucie Mořkovská, MPP

602 00 Brno

Na projektu působí jako pravá ruka hlavního řešitele. Stará se o administrativně hladký a bezproblémový chod projektu a o spokojenost celého týmu.

Plánované výsledky/výstupy projektu

1. pracovní listy uzpůsobené potřebám výuky na SŠ